O Plantacji Biznesu

W roku 2011 Fundacja Nowe Technologie z siedzibą w Tarnowie powołała do życia inkubator przedsiębiorczości pod nazwą Plantacja Biznesu, którego celem jest inicjowanie działalności innowacyjnej w branży informatycznej i telekomunikacyjnej, poprzez wsparcie doradcze oraz inwestycje kapitałowe.

Wsparcie Plantacji Biznesu mogą otrzymać pomysły oparte na innowacjach, związane tematycznie z branżą informatyczną i telekomunikacyjną oraz z pozostałymi branżami, w  których można wykorzystać  rozwiązania IT/ICT.  Innowację stanowić może zarówno zupełnie nowy produkt, usługa lub technologia, jak również nowatorskie zastosowanie lub ulepszenie rozwiązania, które już funkcjonuje na rynku.
Główne obszary działalności Plantacji Biznesu:
  • Wsparcie doradcze i eksperckie – obejmujące wstępną, a w przypadku wybranych projektów – pogłębioną analizę pomysłów biznesowych, w tym opracowanie niezbędnych analiz finansowych i technicznych oraz  ekspertyz branżowych; usługi eksperckie dostosowane do specyfiki i fazy rozwoju przedsięwzięcia.
  • Inwestycje kapitałowe – przeznaczone dla najlepszych, rokujących sukces rynkowy pomysłów; udzielane poprzez objęcie przez Plantację Biznesu (Fundację Nowe Technologie) udziałów w nowoutworzonej spółce celowej, realizującej następnie pomysł biznesowy w warunkach rynkowych;
  • Wsparcie działalności spółek celowych poprzez stałe doradztwo, mentoring, coaching, pomoc w nawiązywaniu kontaktów biznesowych, realizacji konkretnych przedsięwzięć, analizę możliwości pozyskiwania kapitału na dalszy rozwój.

PLANTACJA BIZNESU W LICZBACH

Ponad 250 pomysłów biznesowych poddanych ocenie

Preinkubacja 21 innowacyjnych pomysłów

9 utworzonych i dokapitalizowanych spółek celowych

Ponad  2 700 godzin usług doradczych i prawnych

Blisko 1 300 osób uczestniczących w spotkaniach informacyjnych

Ponad 5,7 mln PLN zainwestowanych w innowacyjne startupy

TROCHĘ HISTORII

W latach 2011 – 2014 działalność Plantacji Biznesu prowadzona była w ramach projektu „Wiedza i Kapitał dla Innowacji Informatycznych i Telekomunikacyjnych” współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 – 2013, działania 3.1 - Inicjowanie działalności innowacyjnej. Realizację projektu zakończono z sukcesem w kwietniu 2014 r.
Obecnie działalność Plantacji Biznesu jest kontynuowana i rozwijana, w oparciu o wypracowane w toku projektu najlepsze praktyki i najwyższe standardy inicjowania działalności innowacyjnej, wiedzę i doświadczenie Zespołu oraz nawiązane partnerstwa i kontakty branżowe.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej EFRR w ramach PO IG oraz budżetu państwa,
Priorytet 3 - Kapitał dla innowacji, Działanie 3.1 - Inicjowanie działalności innowacyjnej. Dotacje na innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość.